Trudnoća je blaženo stanje u kojem dolazi do raznih tjelesnih i emocionalnih promjena, a često se javljaju različita pitanja, strahovi i nedoumice. Uglavnom je trudnoća ispunjena  veselim trenucima i slatkim iščekivanjima, no ponekad se javlja strah i briga o tome napreduje li trudnoća uredno. Iz navedenih razloga, važno je voditi trudnoću kod izabranog ginekologa i redovito brinuti o sebi i nerođenoj bebi. U današnjem blogu, saznat ćete sve o vođenju trudnoće, ultrazvučnom pregledu i općenito o skrbi za trudnicu.

Potvrda trudnoće

Većina žena kada posumnja na trudnoću poseže za kućnim testovima koji su uglavnom točni, no najsigurnija metoda potvrde trudnoće je da se biokemijski odredi razina beta HCG hormona u krvi. Ultrazvučni pregled je najbolji pokazatelj da je s mladom trudnoćom sve u redu, tj. da se trudnoća nalazi u maternici i da plod ima srčane otkucaje. Navedeno se najčešće postiže transvaginalnim ultrazvučni pregledom. Pregled u prvom tromjesečju važan je i zbog točnog određivanja trajanja trudnoće, naročito kod pacijentica s nepravilnim menstruacijskim ciklusima. U prvom tromjesečju također se određuje je li trudnoća jednoplodna ili višeplodna, te se određuje vrsta blizanačke trudnoće. Prvi pregled u trudnoći obavezan je do 10. tjedna trudnoće, a najidealnije je obaviti ga između šestog i osmog tjedna.

 

Prenatalni test (Panorama test)

Mnoge trudnice odlučuju se na prenatalne testove kako bi utvrdile postoji li rizik od različitih kromosomskih i genetičkih abnormalnosti ploda. U našoj ordinaciji trudnicama savjetujemo Panorama prenatalni test koji je jedan od najpouzdanijih neinvazivnih prenatalnih  testova (NIPT) za utvrđivanje rizika od najčešćih kromosomskih poremećaja. Panorama test je jedini NIPT test koji razlikuje DNK majke od izvanstanične DNK djeteta, te zato pruža najtočnije rezultate među NIPT testovima. Testiranje s Panorama testom moguće je već od 9. tjedna trudnoće, a za razliku od amniocenteze koja je invazivni zahvat, u potpunosti je siguran i nije opasan za majku i bebu.

Krvne pretrage

Od velike je važnosti obaviti sve krvne pretrage nakon potvrde trudnoće. Krvne pretrage koje bi svaka trudnica trebala obaviti u trudnoću su sljedeće:

  • Hemoglobin i Hematokrit – oni pokazuju opskrbljenost trudnice željezom, a hemoglobin ne bi smio biti snižen jer to ukazuje na anemiju.
  • Broj trombocita
  • TSH – ovaj pokazatelj važan je za pravilno funkcioniranje štitnjače kako ne bi došlo do hipotireoze koja može biti štetna za plod
  • OGTT test – važno je provjeriti toleranciju glukoze u trudnoći radi otkrivanja gestacijskog dijabetesa
  • Urinokultura- pokazuje prisutnost bakterija u urinu koje mogu upućivati na opasnost od prijevremenog porođaja

Trudnički pregledi i skrb o trudnici

Skrb obuhvaća mjerenje tlaka i detekciju proteina i leukocita u urinu, mjerenje tjelesne mase i adekvatne konzultacije glede prehrane u trudnoći. Trudnicama se savjetuje koje je laboratorijske pretrage potrebno obaviti te im se, ako je potrebno, propisuje terapija. Pregled u trudnoći obavezno obuhvaća ultrazvučni pregled ploda, kao i procjenu mogućnosti prijevremenog porođaja. Vaginalni se pregled, u skladu sa svjetskim smjernicama, radi iznimno i obično u trećem tromjesečju.

Ultrazvučni pregled u trudnoći

Ultrazvučni pregled je osnova svakog ginekološkog pregleda u trudnoći jer nam omogućuje analizu fetalnog stanja. Pomoću takvog pregleda možemo pratiti rast ploda ne samo u smislu je li veličina ploda uredna ili ne, već možemo procijeniti prati li plod vlastitu krivulju rasta. Anatomija ploda također se može analizirati pomoću 2D ultrazvuka, te se već prenatalno mogu otkriti mnoge anomalije. Ultrazvukom možemo analizirati i količinu plodove vode i izgled posteljice koji su indirektni pokazatelji fetalnog stanja. Dodatak color dopplera nam omogućuje analizu krvotoka ploda, kao i protoka u posteljičnim krvnim žilama. U ordinaciji Luetić nudimo 2D, 3D i 4D ultrazvučni pregled.

Prvi ultrazvučni pregled treba se napraviti najkasnije do 12. tjedna trudnoće, drugi ultrazvučni pregled do između 18. i 22. tjedna trudnoće, a treći između 28. i 32. tjedna trudnoće.

 

Za više informacija o trudnoći, neplodnosti i reproduktivnom sustavu žene, zapratite nas na Instagramu i Facebooku.

Leave a Reply