Ako planirate trudnoću, sigurno ste se već susreli s barem jednom metodom računanja plodnih dana. Plodni dani traju nekoliko dana u menstrualnom ciklusu, a samo tijekom njih može doći do oplodnje i trudnoće. Kako bi čim prije ostvarili trudnoću, dobro je poznavati svoje tijelo kako biste mogli prepoznati ovulaciju i što točnije ustvrditi plodne dane. Kako prepoznati ovulaciju i koje sve metode računanja plodnih dana postoje, saznajte u nastavku.

Što je menstrualni ciklus?

Menstrualni ciklus započinje prvog dana menstrualnog krvarenja, a završava s danom koji tom krvarenju prethodi. Kod žene se tijekom menstrualnog ciklusa razvije jedno ili rjeđe dva jajašca koja se u ovulaciji oslobode iz jajnika i čekaju oplodnju u jajovodu. Ako do trudnoće ne dođe, sluznica maternice se odbacuje u procesu menstruacije. Za vrijeme menstrualnog ciklusa, kod žena se izmjenjuju 3 različite faze:

  • Folikularna faza (rast folikula i lučenje estradiola)

 

  • Ovulacijska faza (pojačano lučenje cervikalne sluzi)

 

  • Luteinska faza (pojačano lučenje progesterona)

Kada dolazi do ovulacije?

Ovulacija se javlja jednom tijekom menstrualnog ciklusa kada dolazi do oslobađanja jedne ili dvije jajne stanice iz jajnika, a nakon toga jajašce iz trbušne šupljine ulazi u jajovod gdje bi se trebala dogoditi oplodnja. Ako tijekom ovulacije, ne dođe do oplodnje, javlja se mjesečnica ili menstruacija. Ovulacija se najčešće javlja od 10. do 20. dana u ciklusu. Kako bi znali prepoznati ovulaciju, bilo bi dobro da obratite pažnju na moguće tjelesne znakove ovulacije, kao što su pojačani libido, obilan sluzavi cervikalni iscjedak i povišena tjelesna bazalna temperatura. Bolovi u jajnicima ili lagano probadanje je česti simptom tijekom ovulacije, a ovakva bol može biti popraćena i grčevima, pojačanom osjetljivošću grudi i nadutošću. Važan simptom koji se zna javljati kod nekih žena je blago krvarenje ili tzv. spotting koji može asocirati na preuranjenu mjesečnicu, no radi se o blagom krvarenju uslijed puknuća folikula i oslobađanja jajne stanice tijekom ovulacije.

Metode računanja plodnih dana

Kod planiranja trudnoće, jako je važno znati kada se točno javljaju plodni dani. Postoje različite metode računanja plodnih dana, a mi ćemo vam objasniti neke od najpoznatijih.

Kalendarska metoda izračuna ovulacije

Kalendarska metoda se zasniva na uzastopnom praćenju ciklusa i njegovom trajanju. Tada se plodni dani računaju oduzimanjem druge stabilne faze ciklusa (najčešće 14 dana) od početka menstruacije, tako da je u slučaju ustaljenog ciklusa od 28 dana, ovulacija obično oko 14-tog dana. S obzirom na to kako spermiji mogu preživjeti 2 do 3 dana, a ponekad i 5 dana, odnosi i devetog dana ciklusa mogu rezultirati trudnoćom. Nadalje, jajna stanica može preživjeti do dan nakon ovulacije, pa i tako odnosi 15. dan ciklusa mogu dovesti do trudnoće. Važno je napomenuti, da je ovakva metoda izračuna plodnih i neplodnih dana nepouzdana ako žena ima nepravilne cikluse.

Mjerenje bazalne temperature

Jedna od metoda praćenja plodnih dana je mjerenje bazalne temperature. Povećanje bazalne tjelesne temperature nastaje radi povišene koncentracije progesterona nakon ovulacije. Prije ovulacije, bazalna temperatura je najčešće u rasponu između 36.4-36.7 °C, dok nakon ovulacije raste u rasponu 36.9-37.2 °C. Kako bi ova metoda bila u potpunosti učinkovita, važno je mjeriti bazalnu temperaturu neposredno prije ustajanja (u ležećem položaju) oralnim putem. Ako se odlučite za ovu metodu računanja plodnih dana, savjetujemo vam korištenje posebnih termometara koji su namijenjeni mjerenju bazalne temperature.

Billingsova ovulacijska metoda

Jedna od najkorištenijih i najsigurnijih metoda za praćenje plodnih dana je Billingsova ovulacijska metoda. Ova se metoda zasniva na činjenici da cervikalne žlijezde uslijed djelovanja hormona estrogena pojačano luče sluz 2 dana prije i do 2 dana iza ovulacije. Tijekom plodnih dana cervikalna sluz je obilna, prozirna i rastezljiva, a završetkom plodnih dana cervikalna sluz postaje oskudnija, gusta i ljepljiva. Ova metoda može biti nepouzdana kod žena koje imaju spolne ili urinarne infekcije koje djeluju na cervikalne žlijezde.

LH test

LH test je aparatić kojim se utvrđuje razina luteinizirajućeg hormona u urinu. Ova metoda funkcionira uz pomoć trakica koje se umoče u urin i potom se na trakici ili uređaju učitaju rezultati. Ako je razina luteinizirajućeg hormona niska pojavljuje se jedna crtica ili oznaka “minus”, a u slučajevima visoke razine luteinizirajućeg hormona pojavljuju se dvije crtice ili oznaka “plus”. Pozitivan test utvrđuje da je žena u plodnim danima.

Folikulometrija

Folikulometrija je najtočnija metoda za utvrđivanje plodnih dana. Ona se temelji na ultrazvučnom praćenju promjena na jajnicima i maternici tijekom menstrualnog ciklusa. Tako se na jajnicima prati rast folikula, te njihovo prsnuće, a na maternici se prati zadebljavanje endometrija i njegova transformacija. Dokaz ovulacije je i slobodna tekućina oko jajnika i iza maternice.

Koju god od navedenih metoda za izračunavanje plodnih dana odabrali, savjetujemo vam da se konzultirate sa svojim ginekologom ili se javite u ordinaciju Luetić. Luetić ginekologija nudi vrhunsku uslugu u brizi o vašem cjelovitom ginekološkom i reproduktivnom zdravlju, s naglaskom na kvaliteti ultrazvučnog pregleda.

Za više informacija o trudnoći, neplodnosti i reproduktivnom sustavu žene, zapratite nas na Instagramu i Facebooku.

 

Leave a Reply