Potvrda trudnoće
Iako gotovo sve nove trudnice naprave kućni test na trudnoću ili im se biokemijski odredi razina beta HCG hormona u krvi, ultrazvučni pregled je najbolji pokazatelj da je s mladom trudnoćom sve u redu, tj. da se trudnoća nalazi u maternici i da plod ima srčane otkucaje. Navedeno se najčešće postiže transvaginalnim ultrazvučni pregledom. Pregled u prvom tromjesečju važan je i zbog točnog određivanja trajanja trudnoće, naročito kod pacijentica s nepravilnim menstruacijskim ciklusima. U prvom tromjesečju također se određuje je li trudnoća jednoplodna ili višeplodna, te se određuje vrsta blizanačke trudnoće.
U određenim se slučajevima pacijenticama predlaže da naprave urinski test na trudnoću u ordinaciji.
Kompletna skrb o trudnici tijekom trudnoće
U ordinaciji nudimo kompletnu ginekološku skrb o trudnici tijekom sva tri trimestra trudnoće. Skrb obuhvaća mjerenje tlaka i detekciju proteina u urinu, mjerenje tjelesne mase i adekvatne konzultacije glede prehrane u trudnoći. Trudnicama se savjetuje koje je laboratorijske pretrage potrebno obaviti te im se, ako je potrebno, propisuje terapija. Pregled u trudnoći obavezno obuhvaća ultrazvučni preged ploda, kao i procjenu mogućnosti prijevremenog porođaja. Vaginalni se pregled, u skladu sa svjetskim smjernicama, radi iznimno i obično u trećem tromjesečju. Kada je indicirano radi se i kardiotokografsko snimanje otkucaja plodovog srca te se bilježe eventualni trudovi.
Ginekološki pregled u trudnoći
Iako se ginekološki pregled u trudnoći radi isključivo uz indikaciju, vrijedna je dijagnostička metoda najčešće za utvrđivanje prijetećeg prijevremenog porođaja. Navedeno se može isključiti manualnom pretragom ili pregledom u spekulima. Vizualizacija grlića maternice je ponekad u trudnoći neophodna kako bi se uzeo PAPA obrisak ili cervikalni brisevi, ali i za dijagnostiku nekih drugih stanja u trudnoći, kao što su decidualni polipi.
Skrb o blizanačkoj trudnoči
Opće je poznato kako blizanačke trudnoće spadaju u skupinu trudnoća povećanog rizika jer je žensko tijelo prirodno najbolje prilagođeno za iznošenje jednoplodne trudnoće. Blizanačke trudnoće imaju neke svoje specifičnosti kojih bi liječnik trebao biti svjestan dok skrbi o istima. U našoj ordinaciji posebno pazimo na određivanje vrsta blizanaca u prvom tromjesečju, ali i kasnijeg praćenja rasta i napredovanja dvojaka. Brinemo se oko utvrđivanja sinhronog rasta plodova, ali i njihove opskrbljenosti kisikom i hranljivim tvarima u čemu nam pomažu ultrazvučni i kardiotokorafski aparati koji su posebno prilagođeni za višeplodne trudnoće.
2D ultrazvučni pregled u trudnoći
Dvodimenzionalni ultrazvučni pregled je osnova svakog ginekološkog pregleda u trudnoći jer nam omogućuje analizu fetalnog stanja. Pomoću takvog pregleda možemo pratiti rast ploda ne samo u smislu je li veličina ploda uredna ili ne, već možemo procijeniti prati li plod vlastitu krivulju rasta. Anatomija ploda također se može analizirati pomoću 2D ultrazvuka, te se već prenatalno mogu otkriti mnoge anomailje. Ultrazvukom možemo analizirati i količinu plodove vode i izgled posteljice koji su indirektni pokazatelji fetalnog stanja. Dodatak color dopplera nam omogućuje analizu krvotoka ploda, kao i protoka u posteljičnim krvnim žilama.
3D ultrazvučni pregled u trudnoći
Trodimenzionalni ultrazvučni pregled obično predstavlja dodatak 2D prikazu ploda. Medicinski gledano, 3D ultrazvuk nam poboljšava analizu površine djetetova tijela, prije svega glave i lica. Iako je 3D ultrazvučna slika jako dobra jer daje vjeran prikaz fetusa čime se već prenatalno stvara emocionalna veza između majke i djeteta (i oca ukoliko je prisutan), ne treba uvijek inzistirati na istoj. Nekada se fetusi namjeste tako da ih je teško prikazati 3D tehnologijom, a treba voditi računa i o sigurnosti uporabe 3D ultrazvuka. Profesionalno gledano, 3D tehnologija je nazaobilazna u detaljnoj analizi anatomije fetalnog lica.
4D ultrazvučni pregled u trudnoći
Četverodimenzionalni ultrazvuk je tehnički izum koji nam omogućuje analizu fetalnih pokreta. Opće je poznato kako plod na većinu stresogenih faktora reagira tako da se umiri i smanji kvantitetu svojih pokreta. Promatranjem fetalnih pokreta kroz nešto duže vremensko razdoblje možemo donijeti zaključke o sveukupnom stanju takvog fetusa. Osim kvantitete, pomoću 4D ultrazvuka možemo analizirati i kvalitete pojedinih pokreta. Docentica Luetić je bila dio radne skupine koja je u Kliničkoj bolnici Sveti Duh ispitivala kvantitetu i kvalitetu fetalnih pokreta te rezultate svojih istraživanja objavila u najeminentnijim svjetskim znanstvenim časopisima. Znanje i iskustvo koje je stekla u takvim znanstvenim projektima Docentica Luetić upotrebljava u svakodnevnom radu s pacijentima.
Detaljan pregled anatomije ploda
Iako se anatomija ploda prošireno analizira u gotovo svakom ultrazvučnom pregledu, ipak su krovne profesionalne organizacije utvrdile kako je najbolje da se anatomija ploda detaljno pregledava u dvije vremenske točke. Tako se prvi detaljni pregled izvodi na kraju prvog tromjesečja kada je plod jako malen, ali ipak dovoljno velik za pregedavanje gotovo svih organskih sustava. Taj pregled se kombinira s mjerenjem nuhalnog nabora i analizom prisustva i veličine nosne kosti. Drugi detaljni pregled fetalne anatomije se izvodi oko 20. gestacijskog tjedna kada su svi organi dovoljno razvijeni da bi se mogli adekvatno pregledati. Bitno je naglasiti kako ovakvi pregledi traju duže od uobičajenih ultrazvučnih pregleda jer se osim mjerenja rasta ploda, mora pogledati dosta detalja što ponekada radi namještaja ploda nije izvedivo pa se treba pričekati kako bi fetus promijenio položaj i bio dostupniji za pregled.
Color Doppler u trudnoći
Color doppler nam pri ultrazvučnom pregledu predstavlja dodatan iskorak k detaljnijoj analizi fetalnog stanja. Takav pregled nam omogućuje analizu fetalnog krvotoka na svim većim razinama, posebice krvnim žilama mozga i venama trupa. S obzirom na to da se krvotok ploda mijenja kada je fetus izložen raznim oblicima fetalne patnje, jasno je kako iz analiziranih parametara možemo donijeti zaključke o stanju fetusa. Color dopplerom se mogu analizirati i krvne žile posteljice koje nam govore o funkciji posteljice, tj. o možebitnoj kompromitiranosti njezine funkcije. Majčine krvne žile također se mogu analizirati pomoću color dopplera, posebno one krvne žile koje su odgovorne za opskrbu maternice krvlju, a posredno i opskrbe posteljice i djeteta.
Cervikometrija
Cervikometrija je ultrazvučna pretraga kojom se mjeri dužina cervikalnog kanala, tj. kanala unutar grlića maternice. Otkrićem ove pretrage uvelike se smanjila potreba za digitalnim pregledavanjem otvorenosti ušća jer je poznato kako takvi učestali pregledi predstavljaju faktor rizika za prijevremeni porođaj. Pomoću cervikometrije otkriva se je li trudnoća pod povećanim rizikom za prijevremeni porođaj, jer nam takva pretraga omogućuje analizu otvaranja unutrašnjeg ušća od kojeg zapravo prijevremeno otvaranje započinje. Postoje jasni kriteriji kako cervikalni kanal treba izgledati i koliko treba biti najmanje dugačak kako bi trudnoća spadala u niski rizik za prijevremeni porođaj. Pretraga se može izvoditi pomoću vaginalne ili abdominalne ultrazvučne sonde, ovisno o liječničkoj procjeni.
Kardiotokografski (CTG) nadzor
Kardiotokografski nadzor jedan je od osnovnih alata za procjenu fetalnog stanja s obzirom na to da ova pretraga prati otkucaje fetalnog srca u stanju mirovanja, kao i za vrijeme fetalne aktivnosti. Ukoliko trudnica ima trudove, pomoću kardiotokografskog snimanja možemo analizirati kako plod reagira na dodatna opterećenja. CTG nadzor obično se izvodi u trećem tromjesečju, iako se u slučaju sumnje na neke nepravilnosti može izvoditi i ranije. CTG uređaj koristi se i za isključivanje trudova, naročito u slučajevima kada sumnjamo u mogućnost prijetećeg prijevremenog porođaja.
Treba napomenuti kako s pomoću CTG uređaja prosuđujemo dobru kondiciju djeteta tek nakon zadovoljenja određenih parametara, što nije uvijek lako izvedivo ukoliko fetus spava ili ukoliko je majka u hipoglikemiji, dehidrirana ili uznemirena. Radi navedenog preporuka je da svaka trudnica prije CTG snimanja ne bude natašte, kao i da uzima dovoljnu količinu tekućine.