Prvi znakovi trudnoće kod svake se žene razlikuju, a često znaju biti zanemareni zbog sličnosti s predmenstrualnim sindromom. U današnjem blogu možete saznati sve o ranim simptomima trudnoće, kada se javljaju i koji su najčešći znakovi.

Kada se javljaju prvi simptomi trudnoće?

Prvi simptomi trudnoće najčešće se javljaju između 5. i 8. tjedna trudnoće, odnosno do tri tjedna nakon što ste trebali dobiti menstruaciju, no kod nekih žena se javljaju i prije nego što bi očekivale menstrualno krvarenje. Najraniji simptomi trudnoće mogu često biti zamijenjeni onima koji podsjećaju na PMS (predmenstrualni sindrom), pa iz tog razloga mnoge žene uopće ne posumnjaju da su trudne. Sumnja na ranu trudnoću se može potvrditi jedino urinskim testom na trudnoću ili krvnom pretragom kojom se može vidjeti razina beta hcg hormona. Nakon što dođe do oplodnje, beta hcg potiče stvaranje progesterona koji je odgovoran za pojavu većine ranih simptoma trudnoće.

Rani simptomi trudnoće

Simptomi trudnoće su različiti kod svake žene, no neki od najčešćih su:

  • Izostanak menstruacije
  • Mučnine
  • Promjene/napetost u dojkama
  • Umor
  • Promjene raspoloženja
  • Vrtoglavice i nesvjestica
  • Porast bazalne tjelesne temperature
  • Učestalo mokrenje
  • Bijeli vaginalni iscjedak

Navedeni simptomi ne javljaju se kod svake žene niti u jednakom intenzitetu, a kod nekih se žena ne pojavi niti jedan simptom. U nastavku saznajte opširnije o nekim od navedenih simptoma.

Izostanak menstruacije

Najčešći i najprimjetniji simptom rane trudnoće je izostanak mjesečnice nakon kojeg se žene često odluče napraviti kućni test na trudnoću ili posjetiti svog ginekologa. Ako se stvarno radi o trudnoći, test će biti pozitivan nakon izostanka menstruacije, no ono što je bitno napomenuti je da izostanak mjesečnice ne znači nužno da se radi o trudnoći. Uzroci zakašnjele menstruacije mogu biti sindrom policističnih jajnika, značajnije promjene u tjelesnoj težini, hormonalni disbalans, stres i umor. Poznato je kako implantacijsko krvarenje koje se pojavljuje kada se plod implanitira u maternicu može biti zamijenjeno s mjesečnicom. Uglavnom se javlja 6 do 12 dana nakon oplodnje, no krvarenje je uglavnom slabijeg karaktera.

Mučnine

Česti simptomi rane trudnoće su mučnine koje su najčešće jutarnje ali mogu se pojaviti u bilo koje doba dana ili noći. Uzrok mučnina je rastuća koncentracija beta hCG-a u krvi žene, a ponekad mogu biti popraćene povraćanjem. Osim klasičnih mučnina, trudnicama mogu smetati i različiti mirisi, te mogu osjećati odbojnost prema određenoj hrani. Nakon 13. tjedna trudnoće simptomi vezani uz mučninu se obično smanjuju. 

Bolne i osjetljive grudi

Simptom bolnih i osjetljivih grudi javljaju se kod predmenstrualnog sindroma, pa je ponekad teško prepoznati radi li se o simptomu rane trudnoće. Bolne grudi žene mogu primijetiti već tjedan do dva nakon oplodnje zbog povećane koncentracije razine hormona. Grudi osim što su osjetljive na dodir, mogu biti punije i nabreknute, a bradavice mogu poprimiti tamniju boju. Rijetko se već u ranoj trudnoći pojavljuje mliječni iscjedak iz bradavica.

Umor

Već tjedan dana nakon oplodnje, većina žena osjeća se umorno i iscrpljeno. Uzrok ovog simptoma je visoka razina hormona progesterona te nizak krvni tlak. Tijelo se priprema za pravilan rast i razvoj djeteta i na taj način troši energiju zbog čega dolazi do osjećaja iscrpljenosti.

Svi navedeni simptomi su u potpunosti normalni u trudnoći te vas ne bi trebali zabrinjavati. Važno je naglasiti kako ovi simptomi ne moraju uvijek nužno biti povezani s trudnoćom, već mogu indicirati na neke druge bolesti ili ukazati na predmenstrualni sindrom. Ako vam je mjesečnica izostala ili ste primijetili neki od navedenih simptoma, svakako napravite kućni test na trudnoću ili se javite u našu ordinaciju.

Iako gotovo sve nove trudnice naprave kućni test na trudnoću ili im se biokemijski odredi razina beta HCG hormona u krvi, ultrazvučni pregled je najbolji pokazatelj da je s mladom trudnoćom sve u redu, tj. da se trudnoća nalazi u maternici i da plod ima srčane otkucaje. Navedeno se najčešće postiže transvaginalnim ultrazvučnim pregledom. Pregled u prvom tromjesečju važan je i zbog točnog određivanja trajanja trudnoće, naročito kod pacijentica s nepravilnim menstruacijskim ciklusima. U prvom tromjesečju također se određuje je li trudnoća jednoplodna ili višeplodna, te se određuje vrsta blizanačke trudnoće.

Za više informacija o trudnoći, neplodnosti i reproduktivnom sustavu žene, zapratite nas na Instagramu i Facebooku.

 

Leave a Reply