Prvi posjet ginekologu nerijetko izaziva strah i nelagodu. Prije prvog ginekološkog pregleda, većinu djevojaka brine kako se pripremiti za pregled, kako će izgledati pregled i hoće li biti bolan. Na ova, ali i mnoga druga pitanja odgovorit ćemo u današnjem blogu.

Kada je pravo vrijeme za prvi ginekološki pregled?

Kod mladih djevojaka koje imaju uredne cikluse, nemaju tegobe niti simptome ginekološki pregled nije potreban do spolne aktivnosti. Ako se prva menstruacija ne pojavi do 15. godine života ili do treće godine nakon pojave drugih spolnih obilježja potreban je ginekološki pregled kako bi se otkrili uzroci primarne amenoreje. Kod djevojaka koje nisu bile spolno aktivne ginekološki pregled uključuje vizualni pregled vanjskog spolovila i ultrazvučni pregled preko trbušne stijenke uz puni mokraćni mjehur. Kod jakih menstrualnih bolova kod djevojaka, preporučuje se odlazak ginekologu kako bi on dao stručno mišljenje. Kod djevojaka koje su spolno aktivne, preporučuje se odlazak ginekologu nakon prvog spolnog odnosa.

Na prvom ginekološkom pregledu, djevojke će dobiti sve potrebne informacije vezane uz kontracepciju, spolno prenosive bolesti i održavanje higijene intimnog područja. Nerijetko se mlade djevojke pitaju s koliko godina bi trebale prvi puta posjetiti ginekologa, no to je individualno i ovisi o različitim faktorima. Preporučuje se da djevojke posjete ginekologa do 21. godine života, bez obzira na spolnu aktivnost i reproduktivno zdravlje.

Kako se pripremiti za prvi ginekološki pregled?

Savjetujemo vam da termin ginekološkog pregleda rezervirate u prvom djelu ciklusa, između 8.  i 12. dana. Najčešće djevojke imaju dosta pitanja prije prvog ginekološkog pregleda, pa vam savjetujemo da pripremite pitanja za vašeg ginekologa kako biste dobili sve stručne savjete. Ginekolog će vas sigurno pitati kada je bila zadnja menstruacija, pa svakako zabilježite datum. Ako bolujete od određenih kroničnih bolesti, pripremite svu potrebnu dokumentaciju. U ginekološkoj ordinaciji postoji kabina za presvlačenje u kojoj je potrebno skinuti se, pa vam savjetujemo da sa sobom ponesete suknju kako bi vam bilo ugodnije doći do ginekološkog stola.

Higijena prije ginekološkog pregleda

Nije potrebno posebno se pripremati za ginekološki pregled, ali osnovna higijena se podrazumijeva. Operite se vodom ili blagim sapunom i ne koristite agresivna sredstva jer ona mogu utjecati na uzimanje briseva i papa-testa. Dan prije i na sam dan pregleda ne preporučuje se korištenje vaginalnih lijekova i krema te ispiranje rodnice.

 

Kako izgleda prvi ginekološki pregled kod žena koje nisu spolno aktivne?

Prvi dolazak ginekologu kod mladih djevojaka koje nisu spolno aktivne ne mora rezultirati pregledom, već je moguće imati samo konzultacije s ginekologom. Kod žena koje nisu imale spolni odnos, nije moguće napraviti pregled kroz rodnicu, već se pregledava samo vanjsko spolovilo te himenalni otvor. Ako je himen intaktan, radi se rektalni pregled (umjesto u rodnicu prstima se ulazi u debelo crijevo), te se na isti način pregledavaju genitalni organi. Ultrazvučni pregled radi se preko trbuha ili rektalno, a ako se radi preko trbuha, potrebno je pripremiti se jer se pregled radi punog mokraćnog mjehura.

 Kako izgleda prvi ginekološki pregled kod žena koje su spolno aktivne?

Svaki dolazak ginekologu započinje razgovorom te je potrebno pripremiti svu potrebnu dokumentaciju ako uzimate određene lijekove ili bolujete od kroničnih bolesti. Iskrenim razgovorom s ginekologom se napetost, nelagoda i strah mogu uvelike ublažiti i eliminirati. Redoviti ginekološki pregled uključuje palpacijski pregled pacijentice kojim se utvrđuje položaj, konzistencija i pravilnost ginekoloških organa. Također se utvrđuje prisutnost eventualnih patoloških izraslina, njihov točan položaj i odnos prema drugim organima te eventualna bolnost. Klasičnim ginekološkim pregledom utvrđuje se nelagoda i bolnost ako postoji infekcija mokraćnospolnog sustava, ali i bolnost grlića maternice u slučaju izvanmaternične trudnoće.

Papa test ili obrisak po Papanicolauu je jednostavna i neinvazivna pretraga tijekom koje se uzima obrisak sa stražnjeg dijela vagine, vanjske površine grlića maternice i cervikalnog kanala radi utvrđivanja prisutnosti premalignih i malignih promjena. Osim navedenog, na Papa obrisku mogu se dijagnosticirati i različiti uzročnici upalnih promjena. Svaka bi žena koja je postala spolno aktivna ili punoljetna trebala obaviti ovu pretragu jedanput godišnje i to tijekom cijelog života. Takvim redovitim obavljanjem pretrage mogućnost umiranja od karcinoma grlića maternice smanjuje se za čak 90 %. Ovu medicinsku pretragu je najbolje raditi između 10. i 20. dana menstrualnog ciklusa kako bi rezultati bili adekvatni. U našoj ordinaciji rezultate Papa obriska ćete dobiti u roku nekoliko radnih dana, naravno uz preporuke terapije ako je ona potrebna.

Važno je napomenuti kako se oba pregleda u našoj ordinaciji izvode nježno i pažljivo kako bi

takvo iskustvo za pacijenticu bilo što manje neugodno.

Kako bi se umanjio strah od prvog pregleda, savjetujemo vam da se naručite na konzultacije u našu ordinaciju. Odgovorit ćemo na sva pitanja vezana uz kontracepciju, neželjenu trudnoću i spolno-prenosive bolesti.

 

Za više informacija o ginekološkom pregledu i reproduktivnom sustavu žene, zapratite nas na Instagramu i Facebooku.

Leave a Reply