Ginekološki pregled
Redoviti ginekološki pregled uključuje palpacijski pregled pacijentice kojim se utvrđuje položaj, konzistencija i pravilnost ginekoloških organa. Također se utvrđuje prisutnost eventualnih patoloških izraslina, njihov točan položaj i odnos prema drugim organima te eventualna bolnost. Klasičnim ginekološkim pregledom utvrđuje se nelagoda i bolnost ako postoji infekcija mokraćnospolnog sustava, ali i bolnost grlića maternice u slučaju izvanmaternične trudnoće.
Pregled ženskih spolnih organa u spekulima omogućuje detaljnu vizualizaciju vanjskih
spolnih organa, kao i rodnice i grlića maternice. Navedenim je pregledom moguće ispitati izgled grlića maternice i vanjskog cervikalnog ušća te isključiti postojanje patoloških lezija i
izraslina. Pregled u spekulima omogućuje i procjenu izgleda rodnice i iscjetka, čime se isključuje postojanje eventualne infekcije. Navedeni pregled također omogućuje uzimanje
PAPA obriska za citološku analizu te uzimanje cervikalnih briseva za mikrobiološku analizu i
analizu stupnja vaginalne čistoće.
Važno je napomenuti kako se oba pregleda u našoj ordinaciji izvode nježno i pažljivo kako bi
takvo iskustvo za pacijenticu bilo što manje neugodno.
Dvodimenzionalni (2D) ultrazvučni ginekološki pregled
Konvencionalni dvodimenzionalni ultrazvučni pregled ženskih spolnih organa može se izvesti vaginalnom ili abdominalnom (tzv. preko trbuha) sondom. Druga metoda izvodi se kod pacijentica koje nisu imale spolne odnose ili kojima je vaginalni pregled izrazito traumatičan, te je na takav pregled potrebno doći punog mokraćnog mjehura. Ultrazvučni pregled nadopuna je klasičnom ginekološkom pregledu jer omogućuje bolju vizualizaciju ženskih spolnih organa, detaljnu procjenu njihova izgleda, kao i detekciju eventualnih patoloških promjena.
Treba napomenuti kako je vaginalna sonda našeg ultrazvučnog uređaja veličinom smanjena na najmanju moguću mjeru te je stoga minimalno neugodna za pacijenticu.
Trodimenzionalni (3D) ultrazvučni ginekološki pregled
Trodimenzionalni ginekološki ultrazvučni pregled predstavlja izvanredno iskorištavanje tehnološkog napretka u svrhu poboljšanja dijagnostike oboljenja ženskog spolnog sustava. Iako se mogućnosti 3D ultrazvuka mogu koristiti za poboljšanje dijagnostike svih bolesti ginekološkog sustava, kao što su sindrom policističnih jajnika ili endometrioza, ipak se najviše koristi za procjenu postojanja prirođenih anomalija maternice, među kojima je najčešća septum ili pregrada maternice. Ovakav ultrazvučni pregled postao je zlatni standard u utvrđivanju postojanja anomalija ženskog spolnog sustava, njihove točne lokalizacije i kategorizacije, te preoperativne analize kako bi operater precizno otklonio anomaliju.
Važno je napomenuti kako izvođenje 3D ultrazvučnog vaginalnog pregleda ne predstavlja nikakvu dodatnu neugodnost za pacijenticu u usporedbi s konvencionalnim 2D ultrazvučnim pregledom.
Color doppler ultrazvučni pregled
Color doppler ultrazvučni pregled predstavlja dodatak ultrazvučnom pregledu jer omogućuje detaljniji pregled krvožilnog područja ženskog spolnog sustava. Ovaj pregled omogućuje razlikovanje arterijskog i venskog protoka te analizu pojedinih parametara protoka kako bi se razlikovala fiziološka od patološke prokrvljenosti pojedinog organa. Pretraga je neizostavan dio ultrazvučnog pregleda svih sumnjivih cističnih i drugih tvorbi, a može se izvoditi u standardnom 2D ultrazvučnom pregledu, kao i uz napredniji 3D ultrazvučni prikaz.
Dodatak uporabe color doppler ultrazvučnog prikaza ne izlaže pacijenticu nikakvoj dodatnoj neugodnosti u usporedbi sa standardnim ultrazvučnim pregledom.
Folikulometrija
Ultrazvučna folikulometrija neizostavna je metoda svih oblika liječenja neplodnosti, ali i praćenja menstruacijskog ciklusa svih žena koje žele naučiti više o svom menstruacijskom ciklusu. Pretraga se izvodi u različitim fazama menstruacijskog ciklusa s ciljem utvrđivanja rasta folikula, ovulacije, kao i urednog stvaranja i funkcije organa koji se zove žuto tijelo. Folikulometrija se često izvodi nekoliko puta u tijeku ciklusa, a najčešće joj je svrha adekvatno tempiranje spolnih odnosa. Folikulometrija je posebno učinkovita kod pacijentica s dijagnosticiranim sindromom policističnih jajnika kod kojih je ovulacija nestalna i rjeđa pojava tijekom godine. Osim za utvrđivanje promjena na jajnicima, folikulometrijom se adekvatno može procijeniti i promjena sluznice maternice tijekom menstruacijskog ciklusa.
Folikulometrije su relativno kratki ultrazvučni pregledi u trajanju do maksimalno 15 minuta koji se izvode dvodimenzionalnom ultrazvučnom tehnikom.
Cervikalni brisevi
Uzimanje cervikalnih obrisaka i njihova mikrobiološka analiza krucijalna je pretraga za utvrđivanje infekcija ženskog spolnog sustava. Pretraga se izvodi pomoću pregleda u spekulima te se nježno posebnim štapićima na sterilan način uzimaju uzorci s vanjskog cervikalnog ušća koji se dalje mikrobiološki analiziraju. Pretraga se predlaže ako pacijentica navodi simptome koji su karakteristični za infekcije spolnog sustava te ako se ginekološkim pregledom nađu znakovi moguće upale kao što su hiperemična vaginalna sluznica ili promijenjeni vaginalni iscjedak u smislu izgleda, boje ili mirisa. Mikrobiološka analiza cervikalnih obrisaka omogućuje ciljanu antibiotsku terapiju uzročnika upale spolnog ženskog sustava.
Postupak uzimanja cervikalnih briseva sličan je uzimanju obriska za PAPA analizu te ne predstavlja dodatnu neugodnost za pacijenticu u usporedbi s navedenim. Važno je napomenuti kako se cervikalni brisevi uzimaju barem desetak dana od završetka antibiotske terapije. Također bi pacijentice trebale izbjegavati uporabu vaginalnih krema, lijekova, pudera i deodoranata barem 2‒3 dana prije pretrage, kao i suzdržavati se od spolnih odnosa dva dana prije uzimanja cervikalnih obrisaka.
Stupanj vaginalne čistoće
Ocjena stupnja vaginalne čistoće predstavlja alternativu postupku mikrobiološke analize cervikalnih obrisaka. Pretraga se izvodi u sklopu redovitog ginekološkog pregleda ili u slučaju sumnje na upalu rodnice, a prednost joj je u tome što se rezultat dobije za nekoliko minuta već unutar ginekološke ordinacije. Određivanje stupnja čistoće izvodi se na predmetnom stakalcu tako da se ono oboji specijalnim bojilima i analizira pod mikroskopom kako bi se dobio podatak o prisutnosti uzročnika upale, kao i upalnih stanica. Na osnovu navedenih parametara iscjedak se karakterizira ocjenama od 1 do 3, te se prema tome određuje moguća terapija.
Važno je napomenuti kako bi pacijentice trebale izbjegavati uporabu vaginalnih krema, lijekova, pudera i deodoranata barem 2‒3 dana prije pretrage, kao i suzdržavati se od spolnih odnosa dva dana prije određivanja stupnja vaginalne čistiće. Uzimanje uzorka za određivanje stupnja vaginalne čistoće ne predstavlja dodatnu neugodnost za pacijenticu.
Bris uretre
Bris uretre predstavlja dodatnu pretragu kojom se omogućuje utvrđivanje uzročnika upale mokraćnospolnog sustava. Obično se izvodi kada se drugim pretragama kao što su cervikalni brisevi ili urinokultura nisu dokazali uzročnici upale ili pacijentica nakon terapije ne osjeća olakšanje simptoma. Bris uretre izvodi se uz pomoć tankog štapića s vaticom na vrhu tako da se isti uvede kroz mokraćnu cijev na dubinu od 2 do 3 cm i lagano zarotira. Tako dobiveni uzorak šalje se na mikrobiološku analizu kako bi se utvrdio uzročnik upale i prema tome ciljano propisala terapija.
Važno je napomenuti kako se uzimanje obriska uretre izvodi barem desetak dana od završetka antibiotske terapije. Također bi pacijentice trebale izbjegavati uporabu vaginalnih krema, lijekova, pudera i deodoranata barem 2‒3 dana prije pretrage, kao i suzdržavati se od spolnih odnosa dva dana prije uzimanja obriska uretre.
Uzimanje bioptata sluznice maternice
Uzimanje bioptata sluznice maternice je pretraga kojom se jako tankom cjevčicom ulazi u šupljinu maternice i uzima uzorak sluznice maternice kako bi se dalje citološki ili patohistološki analizirao u slučaju suspektnih promjena unutar maternice. Uzorak se također može poslati na mikrobiološku analizu ukoliko se radi o neplodnosti, učestalim spontanim pobačajima ili težim infekcijama mokraćnospolnog sustava kod žena. Pretraga je za neke pacijentice nešto neugodnija od uobičajenog uzimanja PAPA obriska, iako većina pacijentica ne navodi isto.
Važno je napomenuti kako se uzimanje bioptata sluznice maternice u svrhu mikrobiološke analize izvodi barem desetak dana od završetka antibiotske terapije. Također bi pacijentice trebale izbjegavati uporabu vaginalnih krema, lijekova, pudera i deodoranata barem 2‒3 dana prije pretrage, kao i suzdržavati se od spolnih odnosa dva dana prije uzimanja uzorka endometrija.
Papa test
Papa test ili obrisak po Papanicolauu je jednostavna i neinvazivna pretraga tijekom koje se uzima obrisak sa stražnjeg dijela vagine, vanjske površine grlića maternice i cervikalnog kanala radi utvrđivanja prisutnosti premalignih i malignih promjena. Osim navedenog, na Papa obrisku mogu se dijagnosticirati i različiti uzročnici upalnih promjena. Svaka bi žena koja je postala spolno aktivna ili punoljetna trebala obaviti ovu pretragu jedanput godišnje i to tijekom cijelog života. Takvim redovitim obavljanjem pretrage mogućnost umiranja od karcinoma grlića maternice smanjuje se za čak 90 %. Ovu medicinsku pretragu je najbolje raditi između 10. i 20. dana menstrualnog ciklusa kako bi rezultati bili adekvatni. U našoj ordinaciji rezultate Papa obriska ćete dobiti u roku nekoliko radnih dana, naravno uz preporuke terapije ukoliko je ona potrebna.
Pacijentice bi se dva do tri dana prije pretrage trebale suzdržavati od uporabe različitih vaginalnih lijekova, krema, pudera ili kupki, a dan do dva ranije bi se trebale suzdržavati od spolnih odnosa.
HPV tipizcija
HPV tipizacija je dijagnostička metoda u kojoj se na molekularnoj razini dokazuje prisutstvo HPV virusa. Pretraga se izvodi uz uzimanje PAPA obriska ili zasebno, a omogućuje nam da se rezultat PAPA testa interpretira na točniji način. Važno je napomenuti kako je prevalencija HPV infekcijom među ljudima visoka, ali to ne znači da će svaka pozitivna osoba razviti karcinom cerviksa jer će se infekcija u većini slučajeva riješiti spontano, naročito kod mlađih žena. HPV tipizacijom mogu se razlučiti HPV virusi visokog i niskog rizičnog potencijala za razvitak malignih promjena.
Pacijentice bi se dva do tri dana prije pretrage trebale suzdržavati od uporabe različitih vaginalnih lijekova, krema, pudera ili kupki, a dan do dva ranije bi se trebale suzdržavati od spolnih odnosa.
Kolposkopija
Kolposkopija je pretraga kojom se pod posebnim povećanjem promatra grlić maternice. Navedeno je izrazito korisno u slučaju prethodno dokazanih promjena na grliću pomoću Papa testa te omogućuje precizno uzimanje bioptičkog uzorka za detaljniju patohistološku dijagnostiku. Grlić maternice se može promatrati u prirodnim uvjetima ili se može premazati posebnim bojilima pomoću kojih će promjene biti znatno uočljivije. Moderni kolposkopi omogućuju i primjenu zelenog filtra koji pomaže u dijagnostici poremećenih krvnih žila. Pretraga se izvodi u standardnom ginekološkom položaju, može trajati do 30 minuta, te obično nije neugodna za pacijentice.
Biopsija grlića maternice
Biopsija grlića maternice je neizostavna metoda kojom se precizno utvrđuje stupanj promjena uzrokovanih HPV virusima. Ova dijagnostička metoda obično se izvodi simultano uz kolposkopiju s obzirom na to da se time može precizno izvršiti uzimanje uzorka sa zahvaćenog područja. Pretraga se obavlja pomoću malog instrumenta, a postoji mogućnost lokalne anestezije ukoliko je potrebna.
Pretraga biopsije grlića maternice se obično izvodi barem 4 do 5 dana nakon menstrualnog krvarenja te se dan nakon izvođenja biopsije savjetuje odmaranje i izbjegavanje spolnih odnosa kroz nekoliko tjedana.
Dijagnostika i liječenje različitih ginekoloških oboljenja
U našoj ordinaciji pružamo konzultacije u vezi svih ginekoloških oboljenja, detaljnu analizu prethodnih nalaza i pretraga, te izdajemo objedinjeno specijalističko i subspecijalističko mišljenje u vezi istih. Posebno se bavimo endokrinološkim oboljenjima, kao što su sindrom policističnih jajnika i prijevremena menopauza. Pružamo cjeloviti pristup očuvanja ginekološkog zdravlja adolescentica, savjete o planiranju obitelji i izbjegavanju neželjene trudnoće, kao i liječenju postmenopauzalnih tegoba, uz posebnu pažnju poboljašanja kvalitete života u menopauzi.