Postporođajna depresija je jedan od najčešćih emocionalnih problema s kojima se žene suočavaju nakon porođaja. Iako je često stigmatizirana i nedovoljno prepoznata, važno je razumjeti njezine simptome i pružiti podršku ženama koje se s njom bore. U ovom blogu istražit ćemo kako prepoznati simptome postporođajne depresije i mogućnosti liječenja i prevencije ove česte  pojave.

Što je postporođajna depresija?

Postporođajna depresija je složeno emocionalno stanje koje može utjecati na žene nakon porođaja. Ovo stanje karakterizira intenzivna tuga, tjeskoba i osjećaji beznadnosti koji mogu trajati duže od dva tjedna ili se pogoršavati s vremenom. Razlikuje se od “baby bluesa”, uobičajene prolazne faze emocionalnih promjena koja se javlja kod mnogih žena nakon porođaja, a uzrokovana je padom hormona nakon poroda posteljice, te lučenja novih hormona koji podržavaju dojenje. Najozbiljniji poremećaj u babinju je postporođajna psihoza koja uključuje iskrivljenu percepciju stvarnosti i značajnu poremetnju u funkcioniranje pogođene osobe. Osoba u stanju psihoze vrlo otežano komunicira s okolinom i teško obavlja svakodnevne zadatke koje je ranije mogla. Ako sumnjate na razvoj postporođajne psihoze bitno je potražiti stručnu psihijatrijsku pomoć što je ranije moguće. Za razliku od navedenog, depresija ima blažu kliničku sliku i nije karakterizirana sumanutim idejama, ali može ozbiljno utjecati na život žene, otežavajući njezino funkcioniranje i ometajući vezu s djetetom i obitelji. Važno je prepoznati simptome i pružiti podršku ženama koje se bore s ovim stanjem kako bi mogle dobiti potrebnu pomoć i podršku za oporavak u inače osjetljivom razdoblju babinja.

Prepoznavanje simptoma

Postporođajna depresija može se manifestirati na različite načine, a simptomi mogu varirati od žene do žene. Neki od uobičajenih simptoma uključuju:

 

Emocionalni Simptomi:

  • Intenzivna tuga ili osjećaj praznine
  • Povećana razdražljivost ili nervoza
  • Osjećaj krivnje ili nedostatka vrijednosti
  • Gubitak interesa za aktivnosti koje su nekada bile užitak
  • Poteškoće u povezivanju s djetetom

Fizički Simptomi:

  • Problemi sa spavanjem (nesanica ili prekomjerno spavanje)
  • Gubitak apetita ili prejedanje
  • Umor koji ne prolazi unatoč odmoru
  • Poteškoće s koncentracijom i donošenjem odluka

 

Bihevioralni Simptomi:

  • Izoliranje od obitelji i prijatelja
  • Povećana konzumacija alkohola ili droga
  • Povećani rizik od samoozljeđivanja ili samoubojstva
  • Poteškoće u obavljanju svakodnevnih zadataka

 

Važno je napomenuti da postojanje ovih simptoma ne znači nužno da žena pati od postporođajne depresije, ali ako se simptomi pojavljuju i traju duže od dva tjedna, treba potražiti stručnu pomoć.

Podrška za žene

Kada prepoznate simptome postporođajne depresije kod sebe ili nekog koga poznajete, pružanje podrške može imati značajan utjecaj na proces ozdravljenja. Evo nekoliko načina kako možete pružiti podršku ženama koje se bore s postporođajnom depresijom:

 

 

Slušanje i razumijevanje:

Biti empatičan slušatelj može biti od velike pomoći. Dopustite ženi da izrazi svoje osjećaje i iskustva bez prekidanja ili kritiziranja.

Poticanje na traženje stručne pomoći:

Edukacija o postporođajnoj depresiji i poticanje žene da potraži pomoć stručnjaka može biti ključno u procesu oporavka. To može uključivati posjet ginekologu, psihologu ili psihijatru.

Praktična podrška:

Pomaganje u kućanskim poslovima, brizi o djetetu ili organiziranju obiteljske podrške može olakšati teret ženi koja se bori s postporođajnom depresijom.

Poticanje na samozbrinjavanje:

Podržavanje žene da vodi brigu o sebi kroz redovitu tjelesnu aktivnost, zdravu prehranu i odmor može imati pozitivan utjecaj na njezino mentalno zdravlje.

Povezivanje s drugima:

Poticanje žene da se poveže s drugim ženama koje prolaze kroz slično iskustvo putem grupa podrške, on line foruma ili individualnih razgovora može pružiti osjećaj zajedništva i razumijevanja.

Uključivanje partnera:

Partner igra ključnu ulogu u podršci ženi koja se bori s postporođajnom depresijom. Poticanje partnera da bude prisutan i aktivan u brizi o djetetu i kućanskim poslovima može olakšati teret ženi i pružiti joj emocionalnu podršku.

 

Prepoznavanje simptoma postporođajne depresije i pružanje podrške ženama koje se s njom bore ključni su koraci u olakšavanju njihovog emocionalnog puta nakon porođaja. Važno je da se osjećaju podržano, razumijevano i da imaju pristup stručnoj pomoći kad god je to potrebno. Svaka žena zaslužuje podršku i razumijevanje dok prolazi kroz ovaj izazovni period života.

 

Za više informacija o trudnoći, neplodnosti i reproduktivnom sustavu žene, zapratite nas na Instagramu i Facebooku.

Leave a Reply